Czym jest day trading i dlaczego warto postawić na taką strategię?

Początkujący inwestorzy z pewnością zadają sobie wiele pytań na temat optymalnej strategii i modelu inwestowania. Wiele książek wspomina o tym, by dopasować ten model do swoich możliwości oraz wolnego czasu, wskazując na trzy główne modele — długoterminowy, średnioterminowy oraz krótkoterminowy, w ramach którego mieści się także popularny day trading. Czym dokładnie jest day trading?

Czym dokładnie jest day trading?

Day trading to specyficzna odmiana inwestowania krótkoterminowego, w ramach którego trader otwiera i zamyka wiele zleceń w ramach jednego dnia. A zatem nie jest to strategia dla osób, które starają się handlować w zgodzie ze znaną maksymą „otwórz i zapomnij”. Day trading to bardzo intensywny proces, który polega na wyłapywaniu małych ruchów cenowych, które przy dużym zaangażowaniu kapitału mogą prowadzić do realizacji zysków. Choć zysk z pojedynczej transakcji nie musi być wcale duży, to gdy taką czynność powtórzy się kilka czy kilkanaście razy, inwestor może osiągać ponadprzeciętne wyniki w swoim tradingu. 

Jedna z głównych zasad day tradingu polega na tym, by każdą transakcje otworzyć w ramach tego samego dnia. Jeśli zatem handlujemy na rynkach akcji, musi to być wykonane w godzinach jej otwarcia. Sytuacja zmienia się, gdy handlujemy na rynku forex, który jest otwarty 24 godziny na dobę w dni robocze.

Dlaczego warto inwestować w modelu day trading?

Day trading to coraz popularniejsza forma inwestycji, głównie ze względu na łatwy dostęp do wygodnych platform inwestycyjnych online. Szukając odpowiedniego brokera, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na prowizję, które w przypadku day tradingu mają ogromne znaczenie. Tu znajdziesz dalsze informacje o szerokiej ofercie Saxo Bank.

Wracając jednak do day tradingu, zastanówmy się, jakie korzyści i zalety wiążą się z podjęciem tego modelu tradingu. Jest to bardzo intensywny rodzaj handlu, który z pewnością przypadnie do gustu wszystkim inwestorom, którzy lubią mieć cały czas kontrolę nad swoimi pozycjami i starają się ciągle monitorować sytuację cenową. Dużą zaletą day tradingu jest podjęcie, zgodnie z którym każdego dnia kończymy wszystkie pozycje i możemy z wolną głową odpocząć i zrelaksować się. To daje nam też duże pole do codziennych refleksji na temat naszych decyzji inwestycyjnych, które stanowią najlepszy materiał do dalszej nauki i rozwoju.

Jak zwiększyć skuteczność day tradingu? Garść porad

Day trading to także duże ryzyko, szczególnie jeśli operujemy zbyt wieloma transakcjami naraz, które mogą odbić się na naszym kapitale. Decydując się na day trading, powinniśmy przygotować sobie bardzo precyzyjną strategię inwestycyjną, która przede wszystkim uwzględnia kwestie otwarcia pozycji. Wiele osób siadając przed wykresem, na siłę szuka miejsca otwarcia nowej transakcji. To podejście, które szybko doprowadzi do strat i zniechęcenia. 

Day trading to także sztuka, która polega na wyłapywaniu tylko tych okazji, które mają odpowiedni potencjał do rozwoju. Pamiętajmy, by zawsze trzymać się zasad ustalonych w strategii inwestycyjnej.