Rola kodów pocztowych w nadawaniu paczek i listów

Poprawne uzupełnienie danych, dotyczących odbiorcy paczki czy listu, znacznie skraca czas, w którym przesyłka zostanie doręczona. Należy podać nie tylko imię, nazwisko czy adres zamieszkania, ale również kod pocztowy oraz miejscowość. O ile podstawowe dane osobowe, a także miejsce zamieszkania zwykle znamy doskonale, o tyle problem pojawia się w kontekście właściwego kodu pocztowego. Niemniej jednak, nieumieszczenie go na przesyłce skutkować może odesłaniem jej do nadawcy.

Czym jest kod pocztowy?

Kod pocztowy to ciąg cyfr w formacie dd-ddd (jako d należy przyjąć konkretną cyfrę). Umieszcza się go z lewej strony miejscowości, przypisany jest do konkretnego regionu. Przykładowo, inne kody pocztowe obowiązują w Warszawie, inne zaś w Gdańsku czy w Krakowie. Dlaczego kody pocztowe są tak istotne? Zwróćmy uwagę, że nazwy miejscowości, szczególnie tych mniejszych, bardzo często się powielają. Oczywiście, w Polsce mamy jedno miasto o nazwie Warszawa, jednak gmin o nazwie Łazy jest już kilkanaście. Dlatego też, chcąc prawidłowo doręczyć przesyłkę, konieczne jest podanie właściwego kodu pocztowego.

Brak kodu pocztowego bądź niewłaściwy kod – jakie konsekwencje niesie za sobą?

Zgodnie z przyjętymi normami, na przesyłce powinny znaleźć się podstawowe dane, dotyczące odbiorcy paczki czy listu. Jest to imię i nazwisko (ewentualnie nazwa firmy bądź instytucji), adres zamieszkania, pod który ma zostać doręczona przesyłka oraz nazwa miejscowości wraz z kodem pocztowym. Brak jakiegokolwiek elementu może skutkować odesłaniem paczki z powrotem do nadawcy, wraz z odpowiednią adnotacją. Oczywiście, wystarczy w prawidłowy sposób uzupełnić braki, na przykład kody pocztowe i ponownie nadać paczkę. Niemniej jednak jest to czasochłonne i opóźnia jej doręczenie nawet o kilka dni. Dlatego też warto skrupulatnie podejść do kwestii adresowania przesyłki, mając na uwadze, jak istotne są prawidłowe kody pocztowe.

Jak znaleźć właściwy kod pocztowy?

Nie sposób zapamiętać wszystkie kody pocztowe, które przypisane są do miejsc zamieszkania naszych bliskich. W przypadku osób, które często zmieniają miejsce pobytu, jest to wyjątkowo problematyczne. Z pomocą przychodzi nam wyszukiwarka kodów pocztowych, dzięki której w kilka chwil znajdziemy interesujący nas kod. Skorzystanie z wyszukiwarki jest darmowe i bardzo proste – wystarczy tylko wybrać odpowiednie województwo, miejscowość oraz ulicę. Podanie ulicy jest o tyle istotne, że w większych miejscowościach obowiązują różne kody pocztowe, w zależności od konkretnego rejonu.