Jak adwokat może pomóc po zatrzymaniu prawa jazdy?
Samochód to dla wielu z nas główny środek nie tylko codziennej lokomocji, ale również narzędzie pracy. Niezależnie od tego czy jesteśmy zawodowym kierowcą, czy też przedstawicielem handlowym, czy osobą, która świadczy usługi w siedzibach firm klienta, dla każdej z wymienionych powyżej profesji zatrzymanie prawa jazdy przez Policję powoduje brak możliwości świadczenia pracy. Oczywiście zatrzymanie prawa jazdy może być podyktowane uzasadnionymi przesłankami, ale może to być subiektywna ocena sytuacji przez funkcjonariusza. Jak można walczyć o zwrot swojego prawa jazdy? Co można zrobić, gdy nasze prawo jazdy zostanie zatrzymane? W czym pomóc nam może adwokat?
Jak wygląda procedura?
Przede wszystkim pamiętać musimy, że wbrew utrwalonemu powiedzeniu, to nie Polica zatrzymuje nam prawo jazdy. Faktycznie dokument ten zostaje odebrany nam przez funkcjonariuszy, ale decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy wydawana jest przez prokuraturę lub sąd na wniosek Policji. W praktyce funkcjonariusz, który zabierze nam dokument musi przekazać go wraz z wnioskiem do prokuratury lub sądu, w zależności od tego czy nasz czyn kwalifikuje jako wykroczenie czy też przestępstwo. Na przekazanie dokumentu ma nie więcej niż 7 dni. Wraz z dniem, w którym do prokuratury lub sądu wpłynie wniosek o zatrzymanie prawa jazdy, rozpoczyna się 14 dniowy termin na podjęcie kolejnych czynności. Finalnie bowiem organ może zatrzymać prawo jazdy lub zdecydować o jego zwrocie.
Krok 1
Co możemy zrobić? Przede wszystkim, jeśli sądzimy, że prawo jazdy zostało nam odebrane bezpodstawnie i mamy na to argumentację, możemy złożyć wniosek do sądu lub prokuratury o zwrot dokumentu. Wniosek podpieramy argumentacja dowodzącą naszego stanowiska i materiałem dowodowym. Im szybciej uda nam się złożyć taki wniosek, tym krócej trwać będzie procedura. Ważne jednak by wykonać tę czynność jak najszybciej. Sąd lub prokuratura nie musi bowiem czekać z decyzją dwa tygodnie, może ją wydać w ciągu 2-3 dni.
Krok 2
Jeśli nie zdążyliśmy złożyć wniosku lub został on odrzucony, to możemy złożyć zażalenie na postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy. Zażalenie takie wystosowuje się w odpowiedzi na decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy, którą wyda prokurator lub sąd. Decyzję składa się zawsze do sądu rejonowego, właściwego dla danej sprawy. Jeśli jednak decyzję wydał prokurator, to nasze zażalenie powinno być złożone do sądu poprzez prokuratora.
Krok 3
W tym miejscu zasadniczo kończą się nasze możliwości do składania odwołań i zażaleń, a zaczyna się sprawa w sądzie. Zarówno sprawy karne z tytułu przestępstw jak i sprawy o wykroczenia dają podobne narzędzia dochodzenia swoich praw. Na tym etapie nieocenione jest dla nas wsparcie adwokata. Osoba, która nie jest biegła w specyfice procesu sądowego nie jest w stanie bowiem odpowiednio zareagować na przedstawione mu zarzuty, jak i podejmować skutecznej inicjatywy w celu swojej obrony.
Co może zrobić dla nas adwokata? Po pierwsze, bierze on udział w przesłuchaniu świadków. Jest to o tyle ważne, że stres i nerwy towarzyszące nam podczas przesłuchania w prokuraturze grają na naszą niekorzyść, a do tego dochodzi psychologia i techniki przesłuchań. Wszystko to sprawia, że tylko adwokat może nam pomóc podczas przesłuchania upomnieć się o poszanowanie naszych praw. Adwokata odpowiada na akt oskarżenia, składa dowody, także opinie biegłych. W przypadku, gdy zostanie wydany w stosunku do nas niekorzystny wyrok, złożyć może apelację. Doświadczony w sprawach o zatrzymanie prawa jazdy adwokat jest w stanie podpowiedzieć najlepszą strategię udziału w postępowania oraz to czego możemy oczekiwać. Często bowiem najlepszym co może nas czekać to skrócenie okresu obejmowania kary, czy też jej zawieszenie.